Danışmanlık Birimi

 
Amme Alacakları Tah.Usulü.Hak.Kanun(6183) Uygulamalarıbaşlığı altında cevaplanmış son 20 soru

A.Ş lerde Damga Vergisi Beyannamesi; sadece beyan edecek bilgisi olan aylarda verilir.Beyan edecek DV yoksa ilgili aylarda damga vergisi beyannamesi verilmez.Sizinde yeni yılınız kutlu olsun.

Damga vergisi Kiracı veya mal sahibi tarafından ödenir.Sözleşmede DV nin Kiracı tarafından ödeneceği belirtilmiş ise DV ni kiracı beyan eder ve öder (Damga vergisi kestirilmiş diye bir kavram olmaz.Damga vergisi beyan edilir ve ödenir.) DV ni mal sahibi ödeyecek ise beyanname mal sahibinin bağlı olduğu vd verilir.

İşçinin hastalığı halinde ya da en geç yılda bir kez yenieenmelidir. Az tehlikeli işlerde 2 yılda bir yenilenmelidir.

İşlem olmayan aylarda Boş beyanname verilmez. Ayrıca bu durum için Dilekçe ile BİLDİRİLMEZ.(Damga Vergisi 46 Sayılı Genel tebliğ)

Taraflar arasında düzenlenen mevcut sözleşmeye şerh koymak veya yeni bir sözleşme veyahut bu mahiyette bir kağıt düzenlemek suretiyle söz konusu sözleşmede herhangi bir değişiklik yapılmaksızın sözleşme süresinin kendiliğinden uzaması durumunda, sözleşme süresinin bitimini izleyen yıllar için ayrıca damga vergisi hesaplanmaz.

Sözleşmenin yeniden düzenlenmesi halinde DV hesaplanır.

Tebliğde DV konusu da bir düzenleme yok. Bizim düşüncemiz TL üzerinden yeniden bir sözleşme yapılıp , DV ödeneceği yönündedir.

 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.