Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.02.2019 12:11 (Üye) Soru : Merhaba Çalıştığım sertifikalı yayınevınde üretip sattıgımız %1 oranında kdv dahıl 250 TL lık dergilerimizin satış faturalarını yenı çıkan mevzuata gore kdvsız olarak mı kesmeliyiz Yanıtlarınızı beklıyorum Tşkler İyi Çalışmalar

Cevap : 7161 Sayılı kanun 17. maddesi ile, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 13 üncü maddesine (n) bendi eklenmiştir. “n) Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların teslimi,” Katma değer vergisinden istisnadır. Yapılan düzenle ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayıncılık sertifikası verilen yayıncıların kitap ve süreli yayın teslimleri KDV’den istisna edilmiştir. Sertifikalı yayınevi İstisna uyguladığı satışlar için düzenleyeceği Faturada KDV göstermeyecektir. Faturanın üzerine aşağıdaki cümlenin yazılması gerekir. “3065 Sayılı KDVK 13/n bendi gereği istisna uygulanmıştır.” Yayımcılardan kdv ödemeden satın alınan kitap ve süreli yayınların Toptan ve perakende satışlarına. KDV uygulanacaktır. Ancak, Sertifikalı yayınevinden direkt olarak gerek internet gerekse başka yollardan NİHAİ TÜKETİCİYE yapılan satışlara KDV UYGULANMAYACAKTIR. Bu düzenleme ile okur kitabı kitapçı dan satın alırsa % 8 KDV ödeyecek, Yayınevinden alırsa KDV ödemeyecektir. İstisna; Aşağıda belirtilen parasal tutara göre uygulanacaktır. Katma Değer Vergisi Kanununun 13 üncü maddesinde sayılan istisnaların kapsamına giren işlemlerde Bakanlar Kuruluna alt sınır tespit etme yetkisi verilmiştir. Bakanlar Kurulunca bu yetki 03/Aralık /2004 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2004/8127 sayılı Kararname ile kullanılarak istisnanın uygulanmasında alt limit, katma değer vergisi hariç 100 Yeni Türk Lirası olarak tespit edilmiştir. Buna göre, KDVK 13 üncü maddede sayılan istisnalar ( Kitap teslimi istisnası (n) bendinde sayılmıştır.) kapsamına giren işlemler dolayısıyla düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde gösterilen işlem bedelinin KDV hariç tutarının 100 Yeni Türk Lirasının altında olması halinde bu işlemlerde istisna uygulanmayacak ve genel esaslar çerçevesinde katma değer vergisi hesaplanacaktır. KDV hariç bedelinin 100 Yeni Türk Lirası ve daha fazla olması halinde bedelin tamamı için istisna kapsamında işlem yapılacaktır. Diğer taraftan; Tam istisna kapsamındaki bu teslimleri yapan yayıncılar da indiremedikleri KDV’nin iadesini talep edebileceklerdir. Örnek Yayınevi; gerek nihai tüketiciye gerekse toptancıya yaptığı kitap satışı bedeli 100 TL nın üzerinde olursa KDV hesaplamayacak, 100 TL nın altında olursa KDV istisnası uygulamayıp % 8 Oranında KDV hesaplayacaktır. Yayın evinden satın alınan Kitap bedeli 95 TL olması halinde % 8 oranında KDV hesaplanacak Yayın evinden satın alınan Kitap bedeli 150 TL olması halinde KDV istisnası uygulanacak. KDV tahsil edilmeyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.