Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.02.2019 13:56 (Üye) Soru : Merhabalar, kıymetli vaktinizi alacağım şimdiden teşekkür ederim. Mali Müşavirliğini yaptığım bir şirket yatırım amaçlı olarak BORSA'da işlem gören bir şirketin hisse senetlerinden alacak. Bu hisse senetlerinde kar payı alınması durumunda kurumlar vergisi nasıl uygulanacak. Hisse senetlerinin dönemler itibariyle değerlemesinin yapılmasına kar veya zarar olarak kayıt atılmasına gerek var mı? Ve bu hisse senetleri karlı bir biçimde elden çıkartılırsa değer artış kazancı olarak K.Vergisine tabi olacak mı? Tutarlar çok büyük olduğundan birden fazla teyit etme gereği duyuyorum. Tekrar teşekkürler.

Cevap : Elde edilen kar payları geliri 641 hesaba yazılır.640 hesap 690 hesaba virman edilir.Kesilen Vergiler hesaplanan vergiden mahsup edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.