Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2019 14:33 (Üye) Soru : Normal sigortalı belge türü 01 seçtikten sonra kanun numarası 5510 mu 6486 mı seçilmeli? Soru: Yurt dışına geçici görevle gönderilen çalışanlar, aylık bildirgede hangi belge türü ve kanun numarası ile bildiriliyor. İyi çalışmalar, Cevap:Sayın, Yurt dışına geçici görevle gönderilen çalışanlarda sigortalı ile ilgili tüm bildirimler sanki Türkiye'de çalışılıyor gibi yapılmalıdır. İşe giriş bildirgeleri statüsüne göre (Normal-SGDP) verilmeli ve aylık prim hizmet belgeleri normal sigortalılar için 01 belge türü, emekliler için 02 belge türü ile verilmelidir.

Cevap : 6486 yararlama şartları yurtdışına geçici görevle giden işçi için nasıl uygulanacak gerekli şartlar var mı ? 5510 sayılı kanun ise evet ilk seçenek olarak zorunlu olarak kullanılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.