Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2019 17:10 (Üye) Soru : sayın danışman sorum şu şekildedir. Mükellefin ocak 2019 Kredi Kartlı Teeslimleri 2.800 tl Ancak Yurtiçi Satışları 1.500 tl Bunun sebebi 2018 yılında Cari çalışıp mal alan bir firmanın ödemelerini peyder pey 2019 yılında Kredi Kart ile yapıyor olması. Bu durumda KDV BEYANNAMESİNDE sanki KK ile Yapılan Satışlara Fatura kesilmemiş gibi bir izlenim doğuyor. bu durumda bizim KDV BEYANNAMESİNİ yaparken KK ile GİB sorgulaması sonucu ve kayıtlarımızdaki tutar olan 2.800 tl yi yazıp YURTİÇİ SATIŞLAR olarak ta 1.500 TL yi belirtmemizde bir sakınca var mıdır. Yani VERGİ DAİRESİ KK ile yapılan Satışlar 2.800 tl Yurtiçi Satışlar neden 1.500 tl gibi bir soru bir problem yaratır mı?

Cevap : Kredi kartı ; kredi kartı kullanılarak yapılan satışların tahsilinde kullanılan bir ödeme aracıdır.Cari hesap tahsilatı için kullanılması halinde ileride izahat istenebilir.İzahat istenmesi halinde muhasebe kayıtları ile tevsik edilir açıklama yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.