Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2019 16:45 (Üye) Soru : merhaba , bugünkü soruma istinaden ben bir şey merak ediyorum. bizim ödeyeceğimiz kıdem tazmınatı , eger tavan rakam olan 6.017.-tl den yüksek olsaydı, 1 - işçiye kıdem tazmınatı ödenmeden önce damga vergisi ve gelir vergisi kesintisi yapmamız gerekir miydi? 2 - muhtasar beyannamemizde damga vergisi yada gelir vergisi stopaj hesaplayacak mıyız? 3 - hesaplanması gereken kıdem tazmınatı damga vergisi ve gelir vergisi, her 1 yıl için ödenecek toplam kıdem tazmınatı üzerinden mi hesaplanırdı yoksa , her 1 yıl için tavan ücret ile verilecek kıdem tazmınatı arasındaki fark üzerinden mi hesaplancaktı ? teşekkürler.

Cevap : Tavanın üzerinde kıdem ödenmesi halinde GV ve DV kesintisi yapılır.Kesintiler Aylık Kıdem tazminatı üzerindeki fark dan yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.