Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2019 09:24 (Üye) Soru : Yurt içinde faaliyet gösteren firmamız Almanya'dan Çin'e hiç bir şekilde Türkiye'ye uğramadan ürün satışı gerçekleştirdi. Alış faturası firmamız adına olup, satış faturası da firmamızca düzenlenecek, alış için döviz transferi Türkiye'den gerçekleşti, satış sonrası döviz tutarı da Türkiye'ye getirilecek. İşlemin muhasebe kayıtları ile, satış faturasının ihracat faturası şeklinde mi düzenlenmesi gerektiği ve Kdv-Ba-Bs beyanları açısından değerlendirilmesini rica ederim.Teşekkürler.Acil..

Cevap : Yapılan işlem transit ticarettir.KDV beyannamesinde yer almaz.Döviz belirlenen süre de yurda getirilecek Fatura Ba Bs formuna yazılacak.Satışlar 601 hesap da yer alır. Alışlar ise 153 hesaba kayıt edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.