Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2019 12:18 (Üye) Soru : Sayın Danışman ; Bir A.Ş ( Tek ortaklı ) kişi 2008 yılı öncesinden kendi ortağı olduğu şirketinden 4-A lı olarak devam etmektedir ve şu zaman kadar kesinti olmamıştır bu durumda 4-B lı olmasına gerek varmıdır ? Sgk çıkışı olmadıkça 4-A lı devam edebilir mi ? Saygılar

Cevap : 5510 sayılı Kanun'a göre, 4-1/(b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, 4-1/a bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler. Hatta şirket ortağı olduğu şirkette bilfiil üçüncü bir kişinin işini de yapsa, 1.10.2008 tarihinden sonra artık hiç kimse kendisine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, 4-1/a bendi kapsamında sigortalı olmayacaktır. Ancak, 1.10.2008 tarihinden önce, 5510 sayılı Kanun'un 4-1/(b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, usulüne uygun şekilde kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden 4-1/a bendine tabi prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilmektedir. Örneğin işyerinde çalışanı yoksa bu hakkı uygulayamayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.