Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2019 10:01 (Üye) Soru : Merhaba, Kongre hizmeti veren mukellefimiz müşterisi ile anlaşma kapsamında kongreye katılacak kişilerin ulaşım masraflarını karşılayarak fatura edecektir. Ancak bazı katılımcılar kendi imkanları ile katılım sağlayıp masraflarını (kendi araci ile yakıt fişleri yada ulaşım masraflarıni) bizden talep etmekte ve odemekteyiz. Bu masrafları öderken gider pusulası ile kayıtlarımıza almaktayız ve banka üzerinden ilgili kişiye odemekteyiz.Masraf fişlerindeki KDV yi de ödediğimiz için indirim konusu yapıp Gv stopajı yapmıyoruz.İslemde dikkat edilmesi gereken bir husus var mı?

Cevap : Gider yazacak firma adına düzenlenmeyen belgeler gider yazılmaz.Gider pusulası ile kayıtlara alınamaz.Başkası adına düzenlenen belgelerdeki KDV indirilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.