Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2019 12:28 (Üye) Soru : İYİ ÇALIŞMALAR. DİŞ HEKİMLİĞİ HİZMETİ VEREN BİR LTD.ŞTİ.'NDE PART TİME OLARAK HİZMET VEREN BİR DİŞ HEKİMİ ŞU AN KENDİNE AİT BİR KLİNİK AÇMIŞ BULUNMAKTADIR.İŞYERİ AÇILIŞ TARİHİNDEN İTİBAREN PART TİME OLARAK HİZMET VERDİĞİ LTD.ŞTİ'NDEN SSK ÇIKIŞI YAPILIP SERBEST MESLEK MAKBUZU DÜZENLEMESİ Mİ DAHA SAĞLIKLI OLUR YOKSA PART TİME OLARAK SSK HİZMET VERMESİ Mİ ? EĞER SERBEST MESLEK MAKBUZU DÜZENLENMESİ GEREKİR SE % 8 KDV VE % 20 STOPAJ KESİNTİSİ OLACAK ŞEKİLDE Mİ KESMELİYİZ ? CEVAPLARININIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM .

Cevap : Kişinin bağkur kapsamında iken 4a sgk primlerine tabi olarak çalışması , ödenen primin yüksek olması vd özel şartlara bağlı olarak kişinin verebileceği bir karar olup Serrbest meslek erbabının yapmış olduğu hizmetler karşılığında serbest meslek mensubu makbuzunu kesmesini ve bu makbuza göre KDV ve STP vergilerinin hesaplamalarını yapmasını öneririm.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.