Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.03.2019 16:54 (Üye) Soru : sayın danışman bu soruyu defter beyan danışma birimine sorduk 3 kere ancak cevap alamadık. kdv dönemi 3 aylık olan defter beyan mükellefinin evrakları defter beyan sistemine işleme süresi var mıdır. bundan önceki dönemlerde mükellef ocak-şubat-mart dönemlerinin evraklarını nisan ayında verirdi ve biz işler beyanı yapardık. şimdi de o şekilde yapsak sorun teşkil eder mi? yoksa her ayın evrakının defter beyan sistemine girilmesinin bir süresi var mıdır ?

Cevap : Defter beyan sistemindeki kayıtlar KDV beyanname verme süresi içinde yapılır. 3 aylık işlemler 24/ Nisan /2019 tarihine kadar yapılır. VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 486) Kayıt zamanı MADDE 7 – (1) İşlemlerin defterlere kaydı, ait oldukları aya ait katma değer vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son günden fazla geciktirilemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.