Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2019 09:06 (Üye) Soru : Merhaba, firmamız gıda ürünlerinin depolama ve sevkiyatını yaomaktadır. bu nedenle kiralık iş yerimize soğuk hava deposu yaptırdık. bunu ne şekilde giderleştirmemiz uygun olur.

Cevap : Yapılan yatırım 264 hesaba kayıt edilir.Kira süresince itfa olunur. 264 Özel Maiyetler Hesabı: Kiralanan gayrimenkullerin geliştirilmesi veya ekonomik değerinin sürekli olarak artırılması amacıyla yapılan giderler ile bu gayrimenkulun kullanılması için yapılıp kira süresinin sonunda mal sahibine bırakılacak olan, varlıkların tutarları kapsar. 264 Özel Maliyetler Hesabının İşleyişi: Yapılan harcamalar bu hesaba borç olarak kaydedilir. Bu harcamalar kira süresi içerisinde, kira süresinin 5 yıldan fazla olması durumunda ise 5 yılda eşit tutarlar ile amorti edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.