Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.03.2019 14:16 (Üye) Soru : Merhaba Belediye de başkan yardımcılığı yapan ve yüksek seçim kurumu tarafından görevden alınan başkan yardımcıları kıdem ve ihbar tazminatı alabilirler mi? E devletten hizmet dökümüne baktım 4/a statüsüne göre maaşları yatmış.

Cevap : KOnu 5393 sayılı Belediye kanununa göre yorumlanmalıdır. belediye başkan yardımcılarının sosyal güvenlikleri 1 Ekim 2008’den sonra, 5393 sayılı kanunun 49 uncu maddesi hükümleri doğrultusunda sağlanmaktadır. Belediye başkan yardımcılarının sosyal güvenlikleri açısından tabi olacakları hükümler, 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrasında aynıdır. Buna göre, belediye başkan yardımcısı seçilen bir kişinin 5510 sayılı yasa kapsamında 4/a sigortalılığı ile 4/b sigortalılığı yoksa, SGK’dan yazılı olarak talepte bulunduğunda, 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında (memur statüsündeki sigortalılık) 4/c sigortalısı olabilmektedir. Belediye başkan yardımcısı seçilen bir kişinin 5510 sayılı yasa kapsamında 4/a sigortalılığı ile 4/b sigortalılığı olsa bile, bu sigortalılıklarını sona erdirdiğinde 5510 sayılı yasa kapsamında 4/c sigortalısı olabilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.