Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2019 17:12 (Üye) Soru : Merhaba. Bir müşterim at yarışmacılığı işi ile iştigal etmek üzere bir limited şirket kurdu. Firma firma adına yarışlarda koşturmak üzere bir at satın aldı. 1) Bu alım faturalı olursa MSUT Tekdüzen Hesap Planında hangi hesapta takip etmek gerekiyor. 2) KDV oranı % kaç olmalıdır? 3) Faturasız olursa stopaj oranı % kaç olur?

Cevap : 1-TDHP da tanımlanmış bir hesap kodu yoktur.153 veya 157 HESAP Kullanılabilir. 2-KDV ORANI ;KDV oranlarının belirlendiği 2007/13033 sayılı Kararname eki (I) sayılı listenin 3. sırasında yer alan küçük ve BÜYÜK BAŞ hayvanların toptan teslimlerinde %1, perakende teslimlerinde %8 oranında KDV uygulanmaktadır. Kararnameye göre perakende teslim; teslimi yapılan ürünlerin aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar ile işletmelerinde kullanacak olanlar dışındakilere satılması olarak tanımlanmıştır. Ürünleri, aynen ya da işlendikten sonra satanlar ile işletmesinde kullanacak olanların gerçek usulde KDV mükellefi olmamaları halinde, bunlara yapılan teslimler de perakende teslim sayılmaktadır. 3-Faturasın alış dan bahsediyorsanız Şirket tarafından vergi mükellefi olmayanlardan satın alınan At alışlarında düzenlenecek müstahsil makbuzunda % 2 GV stopajı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.