Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.03.2019 12:33 (Üye) Soru : Merhaba, Mükellef olmayanlardan alınan 2.el araçların satışında matrah alış ile satış tutarı arasındaki fark olarak belirleniyor.Ancak tebliğde bu farkın eksi olması yani zararına satış durumu ile ilgili bir açıklama yer almıyor. Bu durumda faturanın ne şekilde oluşturulacağı,kdv durumunun ne olacağı hususunda görüşlerinizi rica ediyorum.Saygılarımla

Cevap : İKİNCİ EL ARAÇ TİCARETİ YAPANLARIN ZARARINA SATIŞ Zararına yapılan satış da KDV matrahı oluşmadığı için satış bedeli üzerinden kdv siz fatura düzenlenir.Bu satış KDV beyannamesinde Özel matrah bölümünde beyan edilir. Alışlarda 153 hesap Satış için 600 hesap kullanılır.Diğer tarafından Firmanızın aldığı aracı neden zararına yapıldığının sorgulamasının maliyenin tarafından yapılacağı görüşündeyiz Yukarıdaki açıklama İKİNCİ EL ARAÇ TİCARETİ YAPANLAR İÇİNDİR. .İkinci el ticaret yapmayanlar Satış bedeli üzerinden KDV hesaplar.Satış için 254 hesap kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.