Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.03.2019 12:32 (Üye) Soru : merhaba, 01.02.2019 tarihinde yeni açılış tescil edilen işyerine 07.02.2019 tarihinde % 45 engelli raporu olan 1 işçi girişi yaptık. aylık sgk primi bildirgesi verilirken indirimleri varmıdır. normal sigortalıdan ne gibi farklılıkları vardır. işkur kaydı ver fakat .başka işyerinden yeni işten ayrılmıştı. şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Özel sektör işverenlerince bu madde kapsamında çalıştırılan engelli sigortalıların belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı, kontenjan fazlası engelli çalıştıran, yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı Hazinece karşılanır. Teşvikten faydalanmak isteyen işverenlerin, engelli çalıştırdıkları sigortalılara ait bilgileri Türkiye İş Kurumu web servis aracılığıyla E-bildirge programında “Engelli ve işsizlik teşvik yönetimi” programına tekrardan şifre ile giriş yaparak, Engelli personel T.C. numarası ile sorgulama yapacaktır. “Sorgulama işleminiz sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir” mesajı alındıktan sonra İşkur’dan gelen bilgiler kontrol edilerek program vasıtasıyla sisteme kaydedilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.