Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.03.2019 15:48 (Üye) Soru : Merhabalar; şahıs firmasında çalışan 100 personeli,aynı şahısa ait tek ortaklı anonim şirkete aktarmak istiyoruz.Bunun için personellere imzalatılması gereken belgeler nelerdir ? (personel sayısı:102) Teşekkürler.

Cevap : İşçilerin iş kanundan doğan haklarının devamını içeren devir hizmet sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir. Bu sözleşmede işçinin ücrete ve çalışmalarından doğan diğer haklarının külliyen devrini ve yeni tüzel kişiliğin bu hakları devraldığının belirtilmesi ve işçininde buna yazılı rıza göstermesi gerekir. Zira sahış firması tüzel kişilik olmuştur. o tarih itibariyle işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı hakkı vardır. ve bu haklardan ihbar devir edilemez. ileride ihbara ve kıdeme hak kazanmayacak şekilde işçi çıkışı olabilir. İşçinin mutlaka yazılı ve ıslak imzalı rızası alınmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.