Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.03.2019 15:42 (Üye) Soru : Merhabalar, 1997 yıl içinde ssk başlangıcı olan 15 yıl, 3600 gün prim gün sayısını doldurarak tazminat alma hakkını kazanan bir kişi çalıştığı yere ssk'dan almış olduğu tazminat alabilir yazısını çalıştığı yere veriyor tazminatını alıyor ve ayrılıyor. İleri ki zamanlarda yeni bir işe giriyor. Bu kişi ssk'dan tazminat alabilir yazısını ömründe kaç defa alıp bu hakkını kullanabilir. En fazla 2 defa diye duyumlardan edindiğim bilgi var. Yardımcı olmanızı rica ederim. Teşekkürler.

Cevap : 08.09.1999 yılından önce sigortalılığı başlamış kişilerin 15 yıl 3600 prim günü şartını sağladıkları ilk günden itibaren SGK’dan bu yazıyı talep ederek işten ayrılma hakları vardır.Yazıyı birden fazla kez temin ederek 1 yıl aynı işverende çalışma şartını sağlamak koşuluyla işten ayrılıp kıdem tazminatını bir çok kez alabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.