Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.03.2019 11:30 (Üye) Soru : 2018 yılı gelir vergisi beyannamesi düzenler iken 1- mükellefin vergi matrahını artırmak için rızai beyan yapmak istiyoruz bunu hesap özetinin diğer gelirler kısmına yazarak kar yukseltebilirmiyiz 2- beyannamede yer alan ekler bölümünde işyeri kısmında otomatik mülk sahibi diye geliyor bunu geç farkedip mükellef kiracı olduğu halde otomatik gelen mülk sahibi işaretli olarak beyannameyi yolladık bundan dolayı ileride bir ceza gelirmı düzeltme vermek gerekirmi tşk.ederim. iyi çalışmalar

Cevap : 1-Böyle bir beyan işlemi olmaz .Diğer gelire yazarsanız KDV sorgulaması yapılır. KDV beyannamelerini de düzeltmeniz gerekir. 2-Kira kime ödeniyorsa o kişinin bilgileri yazılır.Yanlış yazılmış ise düzelte beyannamesi verilmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.