Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2019 16:51 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Yetkili, 11 Mart 2019 tarihinde B formu düzeltmesi verirsek 1/5 oranında ceza uygulanır mı yoksa İlk 10 günlük süreden dolayı ceza uygulanmaz mı?

Cevap : İlk 10 gün süresi 11/03/2019 gün sonuna kadardır.Düzeltme yapılması halinde ceza kesilmez. Sürelerin Hesaplanması VUK Madde --18- Vergi kanunlarında yazılı süreler aşağıdaki şekilde hesaplanır: 1. Süre gün olarak belli edilmişse başladığı gün hesaba katılmaz ve son günün tatil saatinde biter; 2. Süre hafta veya ay olarak belli edilmişse başladığı güne son hafta veya ayda tekabül eden günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne tekabül eden bir gün yoksa süre o ayın son gününün tatil saatinde biter; 3. Sonu belli bir gün ile tâyin edilen sürelerde, süre o günün tatil saatinde biter; 4. RESMİ TATİL GÜNLERİ SÜREYE DÂHİLDİR. ŞU KADAR Kİ, SÜRENİN SON GÜNÜ RESMÎ TATİLE RASTLARSA TATİLİ TAKİBEDEN İLK İŞ GÜNÜNÜN TATİL SAATİNDE BİTER
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.