Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.03.2019 14:53 (Üye) Soru : Merhabalar, Malumları olduğu üzere, 28/02/2019 tarih ve 30700 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karar ile kürk sektöründe ÖTV oranları düzenlenmiş; nihai üründe ÖTV oranı %25’e yükseltilirken ham ve işlenmiş kürk için bu oran 0’a indirilmiştir. Bahse konu Karar 28 Şubat tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olmakla birlikte, uygulamanın nasıl olacağına ilişkin aşağıda belirtilen hususlarda sektörümüzde tereddüt hasıl olmuştur. - Kıymetli kürk üretecek bir firma ÖTV ödemeden hammaddeyi alıp mamul haline getirdikten sonra ürünü yurt içinde bir firmaya satmak istediğinde ÖTV doğacak mıdır? - Ürünün satışı ihraç kayıtlı olarak yapıldığında, ÖTV yükünden kurtulmak mümkün müdür?

Cevap : Mamül olarak satılacak kürk de % 25 ÖTV hesaplanacaktır. ÖTV IV sayılı listedeki malların ihraç kayıtlı satışında ÖTV tecil ve terkini yoktur.Kürkler IV sayılı listede yer almaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.