Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.03.2019 14:38 (Üye) Soru : İYİ ÇALIŞMALAR.. KONU: Bilançolarda kullanılan uzun vadeli kredilerde anapara tutarının tamamı 400 nolu Banka Kredileri hesabında mı yoksa ilk bir yılı 300 nolu banka kredileri hesabında mı olması gerekir? İlginiz için teşekkür ederim.

Cevap : 400 hesap da takip edilir. TDHP AÇIKLAMA : 400 Banka Kredileri Hesabı: Bu hesap, banka ve diğer finans kuruluşlarından sağlanan uzun vadeli (12 aydan fazla vadeli) kredilere ilişkin tutarların izlendiği hesaptır. 400 Banka Kredileri Hesabının İşleyişi: Alınan uzun vadeli krediler bu hesaba alacak olarak kaydedilir. Bilanço tarihinde vadesi bir yılın altına inen krediler 303 Uzun Vadeli Kredilerin Anapara Taksitleri ve Faizleri Hesabına aktarılarak bu hesaba borç olarak kaydedilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.