Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2019 12:14 (Üye) Soru : binaların dükkanların dekorasyon ve tadilat işleri ile iştigal (e fatura mükellefi OLMAYAN) eden bir A ltd.şti. mükellefim, aynı zamanda elektronik aletler ticareti işine de başlıyor. Bu işi de B şti.nin internet sitesindeki aracılığı ile yapacak. Yani müşteriler malı B şti nin internet sitesinde talep edecekler, ücreti de B şti tahsil edecek, mükellefin olan A şti de malı kargo ile müşteriye ulaştıracak, faturayı da mükellefim olan A şti müşteriye kağıt ortamında gönderecek. İnternet sitesi sahibi olan B şti. de müşteriden tahsil ettiği ücretin komisyonunu kesip kalan parayı A şti. ne gönderecek. Size sorum, ben elektronik malzeme ticareti işine de başladığımı dilekçe ile maliyeye bildireceğim. Bunun haricinde başka bir işlem yapmam gerekiyor mu ? ( e fatura e defter v.s. gibi) Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Cevap : Mükellefiyet ve iş kolu değişikliği veya ek iş kolu VD bildirilmesi gerekir. VUK genel tebliğlerinde belirtilen hadlere gör e - fatura ,e -defter ve e- arşiv fatura kullanımına mecburiyeti başlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.