Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2019 12:40 (Üye) Soru : Sn. Üstadlar Kolay gelsin. Bir mükellefimin Yıllık GV Beyn. yaparken bazı hususlara takıldım. Mükellefin 20.000 TL Ticari Zararı var. Ayrıca İşyeri Kira Geliri 70.000 TL (14.000 TL Stopajlı) ve 40.000 TL Mesken Kira geliri var. Bunlara karşılık da Oturduğu eve ödediği 80 000TL yıllık Kira Gideri var. 1- E Beyanname Prg. Gerçek gideri seçip konut kira giderini 80.000 TL olarak, yazarsam bunu tüm kira gelirlerinden düşüyor. Bu bence yanlış işyeri kira gelirinden düşmemesi gerekir kanısındayım. Sizce doğrumu? 2- Mesken kira giderini geliri kadar 40.000 Yazarsam doğru olur mu ? 3- Mesken kira gideri Mesken kira gelirinin tamamı fazlasıyla karşıladığı halde, hem işyeri, hem de mesken için Emlak vergileri, Dask Poliçe giderleri, %2 Amortisman vb. daha fazla gider yazarsam, ticari kazanç zararı da negatif olarak toplandığında, sonuçta daha fazla çıkacak olan stopaj iadesini talep ederken sorun yaşar mıyım? Teşekkürler

Cevap : Gerçek konut kira yönteminde ;Ödenen konut kira kadar gider yazılır.İş yeri kira gelirinden indirilemez. GİB e beyan bölümü ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.