Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2019 12:47 (Üye) Soru : Merhaba. Anonim şirketin iki ortağı var.ikisi de tüzel kişilik ve tüzel kişiliklerden birisi yurt dışında yerleşik ortak. Yurt dışı ortak hisselerini aralarında yapmış oldukları hisse devir sözleşmesi ile devretti. Devir sözleşmesi noter huzurunda yapılmadığından noterden tasdik edilmedi.Devire ilişkin yönetim kurulu kararı noterden tasdik edildi. Yeni ttk göre anonim şirketlerde hisse devri tescile tabi değil diye biliyorum. Vergi dairesine bildirim yapmak gerekiyor mu? Bu hafta şirketin olağan genel kurulu var ünvan ve amaç konu tadili bulunmakta. Sermaye madddesi de bu devirden dolayı tadil edilmelimidir? Tadil edilmesi gerekirse sicil hisse devri sözleşmesini noterden geçmediği için kabul etmeme durumu varmıdır? Bilgi rica ederim. İyi çalışmalar

Cevap : A.Ş. lerde kuruluştan sonraki hisse devirleri tescile tabi değil, ancak tek paya düşme, tek pay sahibinin değişmesi veya tek paydan çok paya geçişler tescil ve ilan edilmektedir. Devrin gelir idaresine bildirilmesi yerinde olacaktır. en azından bilgi amaçlı olarak fayda sağlar, Diğer taraftan sermaye artışı olmaması halinde sermaye maddesinin bu devirden dolayı tadili tescile tabi olmadığı gibi tescil ve ilan da edilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.