Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2019 09:11 (Üye) Soru : Merhaba Üstad. 2016 yılından 2018 yılı haziran ayına kadar x firmasından USD tutarı belirtilerek tarafımıza mal alım faturası kesiliyordu. Bizde karşılığında hem USD ile hemde TL ile ödememizi yapıyorduk. Ancak x firması bugüne kadar bize hiç değerleme faturası kesmedi. Uygulanış olarakta işlem günü kur hep baz alındı ve cari TL takip edildi. Şu an TL de 1000 TL civarı bir alacakları var. Ancak firma şimdi geçmişe dönük değerleme yapmak ve bizden yüksek tutarlarda tahsilat yapmak istiyor. Bu ne kadar mümkün, geçmişe dönük değerleme faturası kesilebilir mi? Keserse nasıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Cevap : Değerlemeler dönem sonu itibari ile yapılır.31/12/2018 tarihinde değerleme yapılıp o tarih de fatura düzenlemesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.