Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2019 16:49 (Üye) Soru : merhaba, Mükellefim 2014-2015-2016-2017-2018 yıllarında 5.000.000 tl altında brüt satışları mevcut. fakat 2019 yılında internetten satışlara başladı. İlk satışı 1000 tl civarı oldu. E-Fatura E-arşiv faturasına geçme zorunluluğu nedir? E defter geçme zorunluluğu nedir? geçerse hangisine hangi dönemlerde geçecektir.

Cevap : Değerli Meslektaşımız merhaba; e-arşiv faturaya geçiş yükümlülüğü; ilgili mevzuat kapsamında; İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve ilgili döneme ilişkin brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler, en geç takip eden dönem başına kadar e-Arşiv Uygulamasına geçmek zorundadır. Kapsama giren mükelleflerin belirlenen tarihten önce efatura ve e-arşiv başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlamaları gerekmektedir. İnternet üzerinden yaptıkları satışlarda münhasıran bilet, sigorta poliçesi vb. belgeleri düzenleyenler zorunluluk kapsamı dışındadır. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.