Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.03.2019 17:19 (Üye) Soru : Merhabalar, 3 sorum olacak.Şimdiden teşekkür ederim. 1-2018 Yıllık gelir vergiis beyannamesine eklenen İşyeri bilgileri kulakçığında, eğer mükellef kiracının kiracısı ise mülk sahibinin Ad soyad TC kimlik bilgieri olarak kimin bilgilerini yazmalıdır?Mülk sahibi mi yoksa ilk kiracının mı? 2-Bu kulakçığın toplam kira tutarı bölümüne yıllık brüt kira mı yazılacak? 3-Yine bu kulakçıkta ocak 2018 kirası aralık 2017 de ödenmiş ise toplam kira tutarı bölümüne 11 aylık kira mı yazılır ve kiranın başlangıç tarihi 01.02.2018 mi olur?

Cevap : Kiralama akimden yapılıyorsa o kişinin bilgileri yazılır.Yıllık tutar kısmına Brüt ödeme yazılır.Muhtasar beyannamedeki bilgilerin toplamı istenmektedir.11 ay ödeme yapılmış ise elbette 11 ay yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.