Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.03.2019 17:34 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Özel güvenlik ve İşgücü hizmeti alıyoruz, firmamıza kesilen fatura tevkifatlı fatura, tevkifatlı KDV'yi KDV-2 Beyannamesi ile beyan ediyoruz ve ödüyoruz. KDV-1 Beyannamesine 109-Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV Bölümüne faturada indirdiğimiz 191 KDV tutarını mı yazacağız ? Bilgi verebilir misiniz ?

Cevap : 109 nolu satıra TAM TEVKİFAT kapsamında yurt içinden yapılan alımlar ve yurt dışından hizmet ithali nedeniyle hesaplanan verginin tamamının alıcı olarak sorumlu sıfatıyla beyan edildiği işlemler (SORUMLU SIFATI İLE ÖDENEN) İle Kısmi Tevkifat kapsamında satıcının hesapladığı vergiden belirlenen kısmın alıcı olarak sorumlu sıfatıyla beyan edildiği işlemlere ait 2 no.lu KDV beyannamesi ile beyan edilen KDV tutarları yazılacaktır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.