Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.03.2019 08:46 (Üye) Soru : Merhaba üstadım. gelir vergisi mükellefimin ticari banka hesaplarında mevduat faizi gelirleri ve bu gelirlerden kaynaklı stopaj kesintileri mevcut. bu gelir ve kesintileri 642/193 hesaplarında takip ederek beyan etmekteyim. sormak istediğim soru şu şekilde GVK geçici 67/19. maddeye göre faiz gelirlerinin tutarı ne olursa olsun 31/12/20 e kadar beyan edilmeyeceğidir .Buna göre; 1- faiz gelirlerini beyan etmem yanlış mı ? 2- beyan edilmeyecek ise ticari banka hesaplarındaki faiz gelirlerini 331 hesabı kullanarak mı kapatacağım? Teşekkürler,kolay gelsin.

Cevap : GVK geçici 67. maddesi TİCARİ MEVDUTLAR için değildir.Bilançoda yer alan mevduattan elde edilen kazanç Ticari kazancın içinde yer alır. MSİ değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.