Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.03.2019 12:05 (Üye) Soru : merhaba, 7/2/19 da işten çıkarılan çalışan ile tazminat konusunda anlaşma sağlanamadı.İşçi dava açma yoluna gitti.Peşinden de arabulucu vasıtasıyla aralarında anlaşma sağlandı. Arabulucu vasıtasıyla anlaşılan tutar mart ayında işçiye ödendi. 1-yapılan ödeme üzerinden yapılması gereken kesintiler nelerdir?(gelir vergisi,damga vergisi ve sigorta gibi) 2-çıkış 2.ayda ödeme ve arabulucu tutanağı 3.ayda. beyan işlemlerini hangi ayda yapmalıyız lütfen acil cevaplayınız.

Cevap : Arabuluculuk sistemi ile yapılan ödemelerde ayrıntı olmaması halinde nelerin vergiye tabi nelerin vergiye tabi olmadığı belirsizliği için yorum yapamıyoruz Anacak önerimiz öncelik ile Kıdem tazminatı bölümü için vergisiz sadece DV hesaplaması yapılması kalan kısmı ise vergiye tabi tutulması yönündedir.Beyan işlemi ödemenin yapıldığı tarih olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.