Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.03.2019 12:25 (Üye) Soru : Merhaba, Özel Bina İnşaatı yapan Gelir vergisi Mükellefinin (sadece özel bina inşaatından mükellefiyet) aynı zamanda GMSİ (kira Geliri)bulunmakta.. Şimdi Yıllık Gelir Vergisi beyanını verdiğimizde Özel bina inşaatından ötürü zarar görünmekte ve kira gelirinden mahsup olup hiçbir vergi ödemesi çıkmamakta!!.. Beyannameyi düzenleme aşamasında Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim Şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim..

Cevap : Özel bina inşaat ticari amaç ile yapılmış ve ticari kar/zarar elde edilmiş ise beyannameye dahil edilir. GVK 2. maddesinde belirtilen gelir ve kazançlar GVK 85. maddesine göre toplanarak beyan edilir.Beyannamede sonuç olarak vergiye tabi matrah çıkmaya bilir. GVK 85.maddesini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.