Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.03.2019 16:01 (Üye) Soru : Merhaba, SMMM şirketi kuruluşu için kuruluş aşamasında yanlış bir işlem yapmamak adına aşağıdaki hususlarda yardımlarınızı rica ederim. - 2 ortaklı anonim şirket kurulması halinde ortaklardan birinin bağımlı olarak başka bir SMMM şirketinde çalışması mümkün müdür ? - Şirkete alınacak herhangi bir personele iç yönerge ile şirket adına yapılacak ödemeler ile ilgili imza yetkisi verilebilir mi ? (Personel ödemeleri, ticari ödemeler, vergi ödemeleri gibi konularda şirket kaşesi ile imza yetkisi gibi.) - Şirket ünvanı seçerken Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik'in önüne danışmanlık ve denetim v.b ibareler ekleyebiliyor muyuz ? - Kuruluş aşamasında en azından belirli bir süre ayrı bir kilitli oda da olmak kaydı ile bir avukatlık veya danışmanlık ofisinde şirket faaliyetine başlayabilir mi ? (Mevzuat da ayrı bir büro olması ve home office yapılamaz deniyor fakat geçen sene ofis açan bir arkadaşım belirli bir süre bu duruma izin verildiğini söyledi. kendisi home office olarak faaliyete başlamış durumda) - Şirket kuruluşundan itibaren ne kadar süre içerisinde odaya başvuru yapılması gerekiyor? Kurulacak olan A.Ş tescil edildikten sonra demirbaş alımları, kiralık yer tadilatları v.s biraz zaman alacağı için buradaki süre ile ilgili bilgi verebilir misiniz ? -Son soru olarak SMMM şirketi kurulduktan sonra büro tescil belgesi başvurusu süresine kadar danışmanlık faaliyetinde bulunup fatura kesebilir mi ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler. Saygılarımla,

Cevap : 1-Bağımlı olarak çalışmasında bir engel yoktur.Bağımlı çalışan ortak A.Ş. de imza yetkilisi olmayacaktır. 2-Mesleki faaliyet konusunda yetki verilmediği sürece diğer yetkiler verilebilir. 3 -4-Unvan konusunda ve kayıt konusunda oda idari işler veya idare MD ile görüşünüz 5-VD ne kayıt yapıldıktan sonra fatura düzenlenir. Sonuç olarak odadaki bürokratik işlemler için Odanın idare müdürü veya idari işler şefi ile görüşmenizi öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.