Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.03.2019 11:30 (Üye) Soru : Yurtdışında web sayfası oluşturuyoruz.(İngilizce ve İspanyolca) Google bizim bu web sayfasının bir kısmını kiralayarak elde ettigi gelirin % 60 lık kısmını bize yurtdısından havale yapıyor.(Türkiye den herhangi bir tıklanma vs sözkonusu degildir).Yurtdısından gelen Ödeme Google Ireland LIMITED (Cıtıbank AŞ.) TLl Olarak Gelmektedir. 1-Gelirimizi ne şekilde beyan edecegimiz ? Kdv siz Hizmet Faturası mı kesecegiz ? Sorumlu sıfatıyla kdv beyanı mı ? Yoksa stopaj işlemı YAPACAGIZ ? ivedilikle cevap verirseniz sevinirim.Tesekkur ederım. Cevap:Sayın, Elde edilen gelir için KDV hesaplanmadan fatura düzenleyeceksiniz. SORU : iLGİLİ CEVAPLADIĞINIZ SORUDA KDV HESAPLANMADAN YURT DIŞINDAN GELEN TL ÖDEMEYE AİT FATURA TAM İSTİSNA KAPSAMINA GİREN HİZMET SATIŞI ŞEKLİNDE MI BEYAN EDECEĞİM.TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIM.

Cevap : Gelir için KDV siz fatura düzenleyeceksiniz.(Hizmet ihracı istisnası )Hizmet ithal edilirse sorumlu sıfatı ile KDV beyannamesi verilir.Siz ithal etmeyip ihraç ediyorsunuz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.