Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.03.2019 11:12 (Üye) Soru : Merhaba; Mükellef ile 01.01.2018/31.12.2018 defter tutma sorumluluk ve aracılık sözleşmesi imzalanmış olup, 2018 dönemi göndermiş olduğu belge ve bilgilere dayanarak yıl içindeki tüm beyannamelerini vermiş bulunmaktayım. Fakat mükellef sözleşme gereğince bana ödemesi gereken tutarı hiç ödememiş olmakla beraber yıl sonu işlemlerinin yapılabilmesi açısından banka , çek, senet ve stok bilgileri gb gelir vergisi beyannamesinin doğru verilmesi açısından gerekli olan bilgi ve belgeleri defalarca arama ve mail yoluyla istenmesine tarafıma ulaştırmamış ne ödeme açısından ne de bilgi paylaşımı açısından hiç bir girişimde bulunmamıştır. mükellef 2019 yılı için başka bir mali müşavirle çalışmaya başlamıştır. Benim öğrenmek istediğim; 1- Mükellefin gelir vergisi beyannamesini vermez isem herhangi bir cezai yaptırımı varmıdır. 2- Mükellefin yapması gereken ödemeyi ihtarname göndererek isteyeceğim.İhtarname örneklerine baktığımda 2 tane ihtarname örneği gördüm. Bunlardan birni mi göndermeliyim yoksa duruma özel başka bir ihtarname mi çekmeliyim.

Cevap : 1-2018 Yılı GV beyannamesini sözleşme gereği sizin vermeniz gerekir. 2-İhtarnameleri gönderip takibat yapmanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.