Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.03.2019 15:27 (Üye) Soru : Sn.Danışman 2.El Kara Taşıtı Ticareti yapan bir müşterimiz vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilerden binek otomobil alıp aldığı araçlar için gider pusulası düzenlemektedir... Yine aynı müşterimiz vergi mükellefi olan araç kiralama filosu firmalardan binek otomobil alıp aldığı araçlar için % 18 kdv li fatura almaktadır, 22/03/2019 tarihli resmi gazete ile 2.el araç ticareti yapanlar için kdv uygulaması değiştiğinden bu müşterimiz nihai tüketiciden gider pusulası ile aldığı aracın satışında düzenleyeceği faturada kdv hesaplanacak mıdır? eski uygulamada olduğu gibi özel matrah ve kdv matrahı ayrımı faturada yapılacak mıdır? araç kiralama firmasından aldığı araba satışında aldığı kdv oranı ile (%18) faturamı düzenleyecektir? Teşekkürler.

Cevap : Yapılan düzenleme Nihai tüketiciden alınan araçlar için değilidir. Özel matrah hesaplama sistem devam ediyor.Yeni düzenleme Araç kiralama firmasından % kaç ile alındı ise alış da ödenen KDV yüzde si ile fatura düzenleyeceğine ilişkindir. Karara göre, “İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITI TİCARETİ” yapanlar satın aldıkları araçlar için ödedikleri KDV oranı ne ise; Satışlarında da aynı oranda KDV tahsil edecekler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.