Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2019 16:33 (Üye) Soru : merhaba, 1-Limited şirketim var borcum var hisse devri yaptım ortaklıktan ayrıldım borçlardan hukuki sorumluluk durumum nedir kaç yıl daha sorumluyum,devir tarihinden sonraki yeni borçlardan da sorumlu muyum. ? 2-Anonim şirketim var borcum var hisse devri yaptım ortaklıktan ayrıldım borçlardan hukuki sorumluluk durumum nedir kaç yıl daha sorumluyum,devir tarihinden sonraki yeni borçlardan da sorumlu muyum. ? 3-Anonim şirkette dışarıdan müdür ataması yapıldı. b grubu ve c grubu imza yetkilisi . ticaret sicilde imza süresi yetkisi bittiği zaman imza yetkili olduğum zamanın borçları ile ilgili hukuki sorumluluğu var mıdır,devir tarihinden sonraki yeni borçlardan da sorumlu muyum. ?

Cevap : 6183 sayılı yasanın 35 ve mükerere 35. maddesine göre şirketin mal varlığından tahsil edilemeyen kamu alacağı için ortağın sorumluluğu 5 yıldır.Diğer kurum ,kuruluş ve şahızlara olan borçlar için Borçlar kanunu hükümleri geçerlidir.Ticaret hukuku ile ilgili sorunuzu "Türk Ticaret Kanunu Mevzuatı Danışmanı" kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.