Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2019 16:48 (Üye) Soru : 2010-2011-2012-2013-2014 yılında mükellefim götürü gideri seçerek beyanname vermiştir.Bina yıkıldığından dilekçe verilerek 2 yıl beyanname verilmemiştir.2017 yılında bina tamamlanmış ve kira gelir elde edildiği için 2017 yılı için kira beyannamesi verilmiştir.Götürü gider seçilerek yapılmıştır.2018 yılı için gerçek gider yöntemini seçebilir miyim?Vergi dairesindeki kişi üst üste 2 yıl geçmedikçe diğer yönteme geçemezsiniz diyor.Daha önce ismmmo danışma birimine yazdığım yazıda geçebelirsiniz denmişti.Gerçek gider yöntemini seçebilir miyim?

Cevap : Vergi dairesi bu görüşü yazılı olarak mı verdi ? yoksa sözel olarak mı söyledi ?Yararlanamayacağını yazılı olarak verilirse bizde görüşe uyarız.Bizim görüşümüz Gerçek usulde giderler indirilebilir.74. maddede ÜST ÜSTE 2 YIL DEMİYOR AŞAĞIDAKİ GİBİ İFADE EDİLİYOR. "Götürü gider usulünü kabul edenler iki yıl geçmedikçe bu usulden dönemezler."
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.