Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.05.2019 14:22 (Üye) Soru : Biliyorsunuz kendi defterimizi maliyenin defterbeyan sisteminden tutuyoruz. bu durumda Bizim de serbest meslek erbabı olarak bu ay sonuna kadar yapılması gereken Berat belgesi işlemini yapmamız gerekiyor mu. yoksa bizim Bu işle hiç ilgimiz yok mu?

Cevap : Değerli meslektaşımız merhaba; serbest meslek erbabı Defter beyan sisteminde defterlerini tutuyor. Diğer mükellefler ise; mükellefiyet durumlarına göre kağıt veya elektronik ortamda defterlerini tutuyor. Bu kapsamda, serbest meslek erbablarında defter beyan sisteminde berat vs bir durum söz konusu değil. İlgili tebliğ kapsamında serbest meslek erbapları, kayıtlarını o dönem ilişkin verecekleri KDV beyanına kadar sisteme girmek durumundadırlar iyi çalışmalar dilerim.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.