Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2019 16:17 (Üye) Soru : Merhabalar, Bir mükellefim Turkcell bayisidir(tim diyorlar)Turkcell firmasından kontör,paket internet vb açıklamalarla ürün girişi söz konusudur.Topalam tutarın altında kdv 1 ve kdv 18 tutarları yer almaktadır.Fakat ben bu tutarlara denk gelen ürünlerin ne olduğunu tespit edemedim ve de kdv nin kullanılıp kullanılmayacağı konusunda emin olamadım.Acaba bu şekildeki paket internet ve kontör faturalarında yazan kdv kullanılır mı Fakat satış yaparken 0 kdv ile ökc fişi kesiliyor bunu da belirtmek isterim. Teşekkürler.

Cevap : Faturanın detayı konusunda satıcı firma ile görüşünüz.Ancak yapmış olduğunuz satışlardan KDV tahsil etmeyecek özle matrah bölümüne yazacaksınız. KDV Kanununun 23/f maddesinin verdiği yetki uyarınca yayımlanan 85 seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (C) bölümünde, GSM oparatör şirketleri tarafından sunulan cep telefonu konuşma hizmetlerinden faydalanmak üzere çıkarılan ön ödemeli hazır kartlar da dahil olmak üzere bütün telefon kartı ve jeton satışlarının özel matrah şekline göre vergilendirilmesi uygun görülmüştür. Buna göre, perakendeci bayiler tarafından yapılan ön ödemeli hazır telefon kartı satışlarına ait katma değer vergisi, bayi karına isabet eden katma değer vergisini de ihtiva edecek şekilde perakendeci bayilere telefon kartı teslimi yapan kuruluşlar tarafından beyan edilecek, bayiler belirtilen kapsamdaki telefon kartı için ayrıca vergi hesaplamayacaklardır. Faaliyetleri yalnızca özel matrah şekline tabi işlemlerden oluşan perakendeci bayiler adına KDV mükellefiyeti tesis edilmesine de gerek bulunmamaktadır. Ancak, başka işlemler nedeniyle katma değer vergisi mükellefiyetinin bulunması durumunda, özel matrah şekline tabi işlemler de beyannameye dahil edilecektir. Bu durumda, özel matrah şekline tabi olan kontör satışı nedeniyle yapılan tahsilatların tamamı 1 No.lu KDV Beyannamesinin yer alan "Özel Matrah Şekline Tabi İşlemlerde Matraha Dahil Olmayan Bedel" içinde gösterilecektir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.