Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2019 17:33 (Üye) Soru : Merhaba. % 76 engellilik raporu olan emekli bir gerçek kişi bir çiğköfte bayisi açılışı yapmak istiyor. Aylık kira tutarı net 4.000 TL. (Büyükşehir) Bildiğim kadarı ile Ticari kazanç için engelli indirimi yok. Mükellef Basit Usul genel şartlarına da kira sebebi ile uymuyor..aynı zamanda işyerinde servis yapacak..Bu durumda kiraya ve işyerinde servise rağmen engellilik indiriminden faydalanabilir mi?Güncellemem gereken bir bilgi var mı?Çünkü mükellef yararlanabileceğini iddia ediyor. Teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap : Gerçek usulde Ticari kazanç sahibi olanlar Engelli indiriminden yararlanamaz. Gelir Vergisi Kanununa göre engellilik indirimi uygulamasından; • Engelli ücretli, • Bakmakla yükümlü olduğu engelli bulunan ücretli, • Engelli serbest meslek erbabı, • Bakmakla yükümlü olduğu engelli bulunan serbest meslek erbabı, • Basit usulde vergilendirilen engelliler, yararlanabileceklerdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.