Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.04.2019 17:18 (Üye) Soru : Merhabalar bugün size aşağıdaki soruyu sordum ve cevap vermişsiniz. Ancak soruyu eksik sormuş olabilirim. SGK mevzuatı gereği ben ortağı ve yetkilisi olduğum şirkette SGK'lı (4A)olamıyorum. Bağkurlu olabiliyorum. Bu durumda nasıl beyannameleri verebilirim. Soru: Merhabalar, ben hiç bir yerde smmm olarak bağımlı veya serbest çalışmamaktayım. Hissedarı ve yetkilisi olduğum bir Anonim Şirket kurdum. Kurmuş olduğum bu şirketin beyannamelerini kendim vermek istiyorum. Ancak vergi dairesi beni beyanname verebilir olarak sistemde göremedi. Bu durumda ne yapmam gerekir. Cevap:Sayın, Vergi dairesi elbette sizi göremez. Şirketin Bordrosunda çalışan (Bağımlı) olmanız halinde şirket adına Şifre alabilirsiniz.Aldığınız şifre ile Beyannameler gönderilebilir.(VUK 340 Sayılı Gn.Tb.) Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Bağ-kurlu olmanız halinde şirket adına şifre alamazsınız.Şirketinizin beyannamelerini gönderilmesi için Serbest çalışan meslek mensubu ile anlaşma yapmak veya şirket bünyesinde meslek mensubu istihdam etmeniz gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.