Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.04.2019 10:58 (Üye) Soru : iyi çalışmalar, sorum bes otomatik katılım sistemiyle ilgili. 01.01.2019 da bese geçmiş olan A şirketinin merkezinde çalışan bir personel ocak ayındaki kesintiden sonra cayma hakkını kullanarak sistemden çıkmıştır. aynı personel 25 martta merkezden çıkartılarak 26 martta A şirketinin yeni açılan inşaat sigorta dosyasına giriş yapılmıştır. 1.sorum : aynı işverene bağlı olmasına rağmen; aynı işverene bağlı diğer işyerine girişi yapıldı diye tekrardan otomatik olarak bes kesintisi yapılmalı mıdır? 2.sorum : herhangi bir şirkette bese tabi çalışan kişi işten ayrılmış ve 3 ay sonra tekrar aynı işyerinde çalışmaya başlamıştır. daha önce cayma hakkını kullanıp kullanmadığına bakılacak mıdır? tekrar otomatik bes uygulanacak mıdır? teşekkürler.

Cevap : 1. sigortalı dosya bazında hesaplama yapılmaktadır yeni hizmet listesine ektir BES tabidir. 2.2 aylık başlangıç dönemi içerisinde sistemden ayrılan ya da sonrasında erken çıkış yapan bir çalışanın, kendi talebi doğrultusunda, tekrar sisteme dahil edilmesi mümkün değildir. Ancak, aynı işyerinde çalışmaya devam eden ve Otomatik BES kapsam koşullarını sağlayan çalışanlar Müsteşarlıkça belirlenen usuller kapsamında ortalama iki yılda bir tekrar sisteme dahil edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.