Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2019 10:34 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım, Türkiyede ki Tur acentasının yurtdışındaki tur acentası aracılığıyla yurtdışı paket turları düzenlenmekte olup hizmet ihracatı kapsamında mıdır. Yurt Dışı Hizmet İhracatına %50 Kazanç İstisnası uygulanabilir mi ?

Cevap : Türkiye’de yerleşik seyahat acentalarınca organize edilerek yurt dışına düzenlenen turlara katılanlara, yurt dışında verilen yeme-içme, konaklama, ulaştırma, rehberlik, gezi, sağlık vb. hizmetler yurt dışında verildiğinden ve yolcular bu hizmetlerden yurt dışında yararlandığından, bu hizmetler Türkiye’de ayrıca KDV’ye tabi tutulmayacaktır. (hizmet ihracı) Kurumlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi ile yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerden sağlanarak Türkiye'de genel sonuç hesaplarına aktarılan kazançlar, herhangi bir koşula bağlanmaksızın kurumlar vergisinden istisna edilmiştir. YUKARIDA DA Görüleceği üzere maddede turizm faaliyetleri sayılmamıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.