Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.04.2019 11:19 (Üye) Soru : Üstad merhaba, İşgören işten ayrılırken kullanılmamış izin ücret ödemelerinde hesaplama nasıl yapılır? Şöyle ki; hem ücretin hesaplanması (son brütten mi, netten mi), hem de izin süre hesaplaması Örneğin; 21 gün izin alacağı olan çalışana ücret/30*21 şeklinde mi hesaplama yapılacak, yoksa bu kişi çalışırken izin kullansaydı 3 hafta (18 gün) + 3 gün izin kullanacaktı dolayısıyla 24 gün ücretli izin kullanmış olacaktı. Biz de hesaplamayı yaparken 21 gün mü, yoksa 24 günlük mü izin ücreti ödeyeceğiz ? Şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Cevap : Sözleşme veya sözleşme eki niteliğinde olan ek sözleşmeler ile belirlenen son ücret, brüt ise son brüt ücret üzerinden, net ise son net ücret üzerinden hesaplama yaparak izin ücretinin ödenmesi gereklidir. Bu ücret hesabında, sadece çıplak ücret (asıl ücret) esas alınacak fazla çalışma, primler, hazırlama, tamamlama ve temizleme ücretleri ve sosyal yardımlar dikkate alınmayacaktır. Kullanılmayan Yıllık İzinlerin Ücreti her türlü yasal kesintiye tabidir. Asıl ücrette hangi kesintiler yapılıyorsa izin ücreti de aynı kesintilere tabi olacaktır. Bu kesintiler, SGK işçi ve işsizlik primi, Gelir Vergisi ve Damga Vergisidir. Hak edilen ücret /30 * kullanılmayan izin günleri
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.