Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2019 12:02 (Üye) Soru : Poşet Beyannamesini SATIŞ NOKTALARI vermek zorunda ifadesi kafa karışıklığına sebebiyet veriyor. Özellikle getirilen cezai işlem çok acımasız. Burada benim hatalı işlem yapmamak adına bu konunun biraz daha açılması yönünde olacaktır. Örneğin, Araç Tamir - bakım yerleri, Oteller, Avukat - Dişçi - SMMM gibi ofisler bu kapsama girebilir mi sorusuna kadar varıyor.

Cevap : 1)- KİMLER ZORUNLU POŞET BEDELİ ALACAK? FAALİYET TÜRÜ NE OLURSA OLSUN UZAKTAN (İNTERNET ÜZERİMDEN SATIŞ) SATIŞLAR DA DAHİL OLMAK ÜZERE, İSTİSNASIZ TÜM SATIŞ NOKTALARINDA; (Aşağıda (2/a ) bendindeki ölçülerin ÜSTÜN DE plastik poşet kullanan) ? GIDA SATANLAR ? TEKSTİL ÜRÜNÜ SATANLAR ? OYUNCAK SATANLAR ? ELEKTRONİK CİHAZ SATANLAR , ? UNLU MAMUL SATANLAR ? YUKARIDAKİLERE BENZER ÜRÜN SATANLAR PLASTİK POŞETLER DEN ÜCRET ALMAK ZORUNDADIR. Plastik poşet, plastikten yapılmış, satış noktalarında tüketicilere mal veya ürünleri taşıma amacıyla temin edilen saplı veya sapsız poşetler olarak tanımlanmıştır. 2)- KAPSAM DIŞI BIRAKILAN PLASTİK POŞETLER : Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasların 2 inci maddesinde kullanım alanları ve özellikleri bakımından; a-Ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 mm (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetler, b-Plastik içeren malzemelerden, dokumak veya dokumasız metotlarla üretilen, tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, c-Canlı sucul hayvan satışında kullanılan sapsız poşetler, ç- Yumrulu ve/veya benzer tohumlu bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, d- Sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde kullanıcıya veya tüketiciye verilen poşetler, (kuru temizleme, lostra ve benzeri), e- Kargo poşetleri, f- Gümrüksüz mağazadan alman ürünler için ilgili mevzuatı gereği kullanılması zorunlu olan özel poşetler, g- Eczanelerde sadece ilaç satışında kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 200x350 mm (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetler, kapsam dışında tutulmuştur: CEZALAR KANUN İLE düzenlenmiştir.Kanun TBMM de değiştirilir.Bu cezalara Neden Ticaret ,sanayi, esnaf odaları, Tobb ,tesk karşı çıkmadı bunun mükelleflerce sorgulanması gerekir meslek mensubu cezadan neden rahatsız olsun
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.