Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2019 12:15 (Üye) Soru : İkinci el araç satışıyla ilgili olarak; Son yapılan değişikliklerle iligili 22 Mart 2019 tarihinden itibaren %1 ile alışların %1 ile ve %18 ile alışı yapılan araçlara % 18 KDV hesaplanacaktır ibaresi bulunmaktadır. Eski uygulamada Aracın satış bedelinden alış bedeli düşüldükten sonra oluşan katma değere KDV uygulanmakta idi. Yeni durumda Bu oranlar bütün satış bedeline mi uygulanacak?

Cevap : Eski uygulama dediğiniz işlem sadece İKİNCİ ELE ARAÇ TİCARETİ YAPAN ve KDV ödemeden nihai tüketiciden alınan araç satışları ile ilgili olup uygulama devam ediyor,İKİ olay farklıdır.KDV li alıp KDV li satanlar ayrı mevzuat İKİ nci el ticareti yapan ve nihai tüketiciden kdv ödemeden alıp satmak ayrı işlem tabidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.