Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2019 17:48 (Üye) Soru : Merhaba, Birkaç sorum olacak ilginiz için şimdiden teşekkürler. 1-Vakıf mütevelli heyetine aylık huzur hakkı ödemesi yapılıyor. Mütevelli heyet üyelerinden biri ayrıca vakıf bordrolu(Emekli) çalışandır. Bu kişinin bordrosu nasıl olmalıdır? (Tek bordro mu? Ayrı ayrı mı? Ayrı ayrı olur ise kümülatif vergi matrahı birleşmeli mi? Ve huzur hakkının SGK tarafı) 2-Mütevelli heyeti üyelerinden biri farklı bir A.Ş de bordrolu çalışandır. Bu kişinin huzur hakkı bordrosu nasıl olmalıdır?(Kümülatif vergi matrahı açısından) 3- 3 üye aynı zamanda Vakfa ait A.Ş’ de yönetim kurulu üyesidir. A.Ş den de huzur hakkı alıyorlar. Bu üyelerin bordroları nasıl olmalıdır.(Kümülatif vergi matrahı açısından)

Cevap : 1-Aynı işverende değişik adlarda alınan ücretler toplanarak TEK bordro düzenlenir. GV, DV ve SGDP hesaplanır. 2-Bahsettiğiniz kişi için ücret ödemesi yapan Kurum ve şirket ayrı ayı bordro yaparak vergilenir. Kümüle vergi matrahı uygulaması kaldırılmıştır.Bunu yerine İki ayrı işverenden ücret geliri elde edenler için GVK 86. maddedeki koşullara göre Yıllık GV beyannamesi verilir veya verilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.