Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.04.2019 09:23 (Üye) Soru : Avukatlık hizmeti yapmakta olan mükellefim var. serbest meslek makbuzu firmalara , şirketlere , kurumsal kimlik olanlara %20 stopaj ve %18 kdv kesiyor. Birinci sorum; Şahıs ve hiç bir yerde vergi mükellefiyeti olmayan kişilere serbest meslek makbuzu nasıl kesmeliyim ( verdiğim hizmet doğrultusunda %20 stopaj ve %18 kdv olarak mı makbuzu kesmeliyim? ) ikinci sorum ; birinci soruda cevap olarak stopajlı kesilecek ise kişi bunu vergi dairesine muhtasar beyanname yollu ile bildirmediği için yıllık gelir vergisi zamanında tevkif edilen olarak talep edebilir miyim ? teşekkür ederiz

Cevap : Avukatlık hizmeti yapmakta olan MÜŞTERİNİZ.; Vergi mükellefi olmayan kişilere düzenleyeceği makbuzda sadece % 18 KDV hesaplar. GV stopajı yapmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.