Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.04.2019 10:53 (Üye) Soru : Mali müşavirlik ofisimde SMMM Stajeri çalıştırabilmem için işkur yönünden destek ve genel şartlar nelerdir? Bilgi için çok teşekkür ederim.

Cevap : İşe alacağınız işçinin işkura kayıt olması yeterlidir. çalıştıracağınız işçinin özlük verilerine göre iş başı eğitimi vd teşvikleri kullanmanız mümkündür. İstihdam teşvikleri ile, belirli şartları taşıyan işsizleri istihdam eden işverenlere değişen sürelerle ve tutarlarla prim, vergi veya ücret destekleri sağlanmaktadır. Bu teşviklerden bir bölümü İŞKUR tarafından finanse edilmekle birlikte, işlem uygulayıcısı Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. İstihdamın korunması ve artırılması maksadıyla İşsizlik Sigortası Fonu’ndan finanse edilen teşvikler aşağıdaki tabloda özet olarak yer almaktadır. Teşvikin Adı Kanuni Dayanağı Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların İstihdamı Teşviki 4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi İlave İstihdam Teşviki 4447 sayılı Kanunun geçici 19 uncu maddesi İlave İstihdam Ücret Desteği 4447 sayılı Kanunun geçici 19 uncu maddesi İşsizlik Ödeneği Alanların İstihdamına Yönelik Teşvik 4447 sayılı Kanunun 50’nci maddesinin beşinci fıkrası Asgari Ücret Desteği 5510 sayılı Kanunun geçici 78 inci maddesi Teşviklere ilişkin temel bilgilere; solda yer alan “Teşvikler” menüsüne tıkladıktan sonra açılacak alt başlıklardan ulaşabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.